Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

[VIDEO] Nowy Mercedes-Benz GLA – Program fitness dla kompaktowego SUV-a

[VIDEO] Nowy Mercedes-Benz GLA – Program fitness dla kompaktowego SUV-a

Stuttgart. Nowy Mercedes-Benz GLA rozpoczyna nadchodzący rok modelowy z poszerzoną gamą silników oraz zaktualizowanymi liniami wyposażenia, a dzięki zmianom w stylizacji nadwozia i wnętrza zauważalnie zyskuje na prezencji.

 

[VIDEO] Nowy Mercedes-Benz GLA – Program fitness dla kompaktowego SUV-a

Miejsce na szczycie gamy kompaktowego SUV-a zajmuje Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC w specjalnej serii Yellow Night Edition, ze szczególnie sportowym zestawem wyposażenia. Światowa premiera modelu odbyła się 8 stycznia 2017 roku, podczas salonu samochodowego NAIAS w Detroit.

GLA to pierwszy kompaktowy SUV Mercedes-Benz – zadebiutował w 2013 roku i błyskawicznie odniósł sukces, zmieniając układ sił w swoim segmencie. Model charakteryzuje się dynamicznym językiem projektowania, zwinnym prowadzeniem i szeroką ofertą personalizacji. Największymi rynkami jego zbytu są: Chiny, USA, Niemcy oraz Wielka Brytania.

Z siedmioma seriami modelowymi (GLA, GLC, GLC Coupé, GLE, GLE Coupé, GLS oraz G) Mercedes-Benz ma dziś najszerszą gamę SUV-ów spośród wszystkich europejskich producentów aut premium i może spełnić w ten sposób wszystkie wymagania swoich klientów. To samo dotyczy oferty GLA: żaden inny rywal nie jest oferowany z tak szeroką paletą silników – od bazowego GLA 180d* o mocy 80 kW (109 KM) do GLA 45 4MATIC o mocy 280 kW (381 KM). Wyjątkowo sztywna konstrukcja nadwozia zapewnia solidne podstawy do szerokich zastosowań.

[VIDEO] Nowy Mercedes-Benz GLA – Program fitness dla kompaktowego SUV-a

Średnie zużycie paliwa: 3,9-7,4 l/100 km. Średnia emisja CO2: 103-172 g/km

GLA to jedyny w swoim segmencie model oferowany z elementami wyposażenia z zakresu komfortu i bezpieczeństwa takimi jak kamera 360 stopni albo dostęp HANDS-FREE ACCESS.

Nowością w gamie silnikowej jest benzynowy wariant GLA 220 4MATIC* o mocy 135 kW (184 KM) i 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego, wypełniający lukę pomiędzy wersjami o mocach 115 kW (156 KM) oraz 155 kW (211 KM).

[VIDEO] Nowy Mercedes-Benz GLA – Program fitness dla kompaktowego SUV-a

 

Sprzedaż nowego Mercedesa GLA rozpoczęła się 9 stycznia 2017 roku. W Niemczech ceny modelu startują od 124 300 PLN euro za odmianę GLA 180*. Topowy Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC jest oferowany od 252 600 PLN.

Wersje benzynowe

GLA 180                                                         124 300 PLN

GLA 200                                                         128 000 PLN

GLA 220 4MATIC                                           152 600 PLN

GLA 250                                                         146 100 PLN

GLA 250 4MATIC                                           163 500 PLN

Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC                   252 600 PLN

Wersje wysokoprężne

GLA 200d                                                       150 400 PLN

GLA 200d 4MATIC                                         168 800 PLN

GLA 220d                                                       169 900 PLN

GLA 220d 4MATIC                                         179 600 PLN
(wszystkie kwoty to sugerowane ceny detaliczne na rynku niemieckim z 23% VAT)

 

Gwarancja sukcesu: ekspresyjny design i wydajność techniczna

Ekspresyjny design z wyraźnym naciskiem na cechy SUV-ów pozostaje najważniejszym dla większości klientów powodem wyboru GLA – wespół z jego parametrami technicznymi.

Nabywcy mają do wyboru trzy warianty podwozia. Standardowo GLA otrzymuje zawieszenie komfortowe; na życzenie oferowane jest też zawieszenie obniżone (w połączeniu z Linią AMG albo pakietem Dynamic Handling) lub komfortowe zawieszenie off-roadowe z prześwitem zwiększonym o 30 mm, które łączy większe zdolności terenowe z wyższą pozycją za kierownicą.

GLA rocznik 2017 na pierwszy rzut oka charakteryzują elementy jeszcze mocniej akcentujące geny SUV-a: zmodyfikowane zderzaki, dodatkowe wzory obręczy z lekkich stopów oraz nowy atrakcyjny odcień „beż kanionu”. Miejsce montowanych wcześniej opcjonalnych reflektorów biksenonowych zajęły światła diodowe o temperaturze barwowej zbliżonej do światła dziennego.

Jako jedyny model na rynku nowy GLA oferuje kamerę 360 stopni – a w zasadzie zespół kamer, które pozwalają obserwować otoczenie samochodu na ekranie w jednym z siedmiu różnych widoków. Jest wśród nich widok auta z lotu ptaka, generowany na podstawie obrazu z czterech kamer: przedniej, cofania oraz dwóch w bocznych lusterkach.

Atrakcyjnie stylizowane wnętrze GLA, starannie zmontowane i wykończone materiałami wysokiej jakości, wzbogacono o nowe obicia foteli, kolejne elementy ozdobne oraz chromowane akcenty na panelach obsługi. Smukły i czytelny, wolnostojący wyświetlacz multimediów o przekątnej 8″ sąsiaduje z nowymi wskaźnikami z czerwonymi wskazówkami. Przełączniki elektrycznego sterowania foteli na drzwiach zyskały drobne, acz efektowne detale w kolorze srebrnego chromu. Chromowana ramka otacza również schowek na konsoli środkowej, a pierścienie wokół otworów wentylacyjnych mają jeszcze bardziej wyrazistą formę – co dodatkowo podkreśla charakter SUV-a w kabinie GLA.

Przywiązanie do szczegółu odzwierciedlają również nowe pokrycia foteli dla linii wyposażenia i stylizacji Style oraz Urban. Nowe są odcienie tapicerki, takie jak mieszanka sztucznej skóry ARTICO i tkaniny Macápá w kolorach czarny/żółta ochra, beż sahary albo czarny plus (linia Style) oraz krystaliczna szarość lub czerń (linii Urban).

Nowa oferta, jeszcze większa różnorodność

Luksusowy pakiet Exclusive uzupełnia dostępny wcześniej pakiet Exclusive o luksusowe fotele z charakterystyczną dla SUV-ów czarną skórą o wyglądzie skóry bawolej. Do wyboru są tu elementy wykończenia z aluminium o trapezowym ziarnie, beżowego drewna topoli z satynowym wykończeniem lub lśniącego drewna orzechowego. Szczególnie ekskluzywne jest matowe, czarne drewno jesionowe lub panele ozdobne AMG z włókien węglowych.

Na liście opcji pozostaje pakiet Exclusive ze standardowymi fotelami sportowymi, adresowany zwłaszcza do klientów ceniących sportowe walory GLA.

Nabywcy nowego modelu będą mogli połączyć pakiet Night z linią designu i wyposażenia Style. W tym przypadku sportowy wygląd GLA podkreślają 18-calowe, dwukolorowe lekkie obręcze, poprzeczki osłony chłodnicy z czarnym, lśniącym wykończeniem, czarne relingi dachowe oraz obudowy bocznych lusterek i dolne obramowanie szyb w tym samym kolorze.

Diodowe światła: i noc zamienia się w dzień

Dostępne na życzenie reflektory LED High Performance zastępują dotychczasowe lampy biksenonowe. Poza doskonałym oświetleniem wyróżniają się one temperaturą barwą zbliżoną do światła dziennego – i zmniejszają dzięki temu obciążenie oczu podczas podróży.

Niższe jest też zużycie energii: o około 60% od lamp ksenonowych i o około 70% od reflektorów halogenowych. 34-watowe światła mijania korzystają z soczewek LED, a światła drogowe – z lamp reflektorowych.

Kierunkowskazy, światła do jazdy dzienne i światła pozycyjne wykorzystują przewody światłowodowe, które dzięki swobodzie projektowania zapewniają GLA niepowtarzalny styl. Przez cały okres eksploatacji samochodu nie ma już potrzeby wymiany żarówek.

Tylne lampy GLA z reflektorami LED High Performance wyróżniają się funkcją wielopoziomową – światła hamowania i kierunkowskazy mają 3 stopnie intensywności świecenia. W dzień świecą pełną mocą, a nocą – z połowiczną (podczas jazdy) lub minimalną (w trakcie postoju), aby nie oślepiać innych uczestników ruchu.

Intensywność jest automatycznie dopasowywana do aktualnych warunków oświetlenia i pogody oraz sytuacji drogowej. Funkcję docenią szczególnie kierowcy jadący za GLA w korku.

Program fitness: nowa gama silników, mniejsze zużycie paliwa

Niebawem ofertę modelu uzupełni benzynowy wariant GLA 220 4MATIC z silnikiem o mocy 135 kW (184 KM) i napędem na obie osie. Ze średnią emisją dwutlenku węgla na poziomie 152 g na 1 km należy on do najoszczędniejszych modeli w klasie. Mistrzem efektywności jest wysokoprężny wariant GLA 180d, emitujący średnio 103 g CO2/km.

Liczne zabiegi pozwoliły obniżyć współczynnik

GLA to kolejny model Mercedes-Benz imponujący parametrami aerodynamicznymi. Korzystna charakterystyka przepływu powietrza w istotnym stopniu przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa podczas codziennej eksploatacji oraz zmniejszenia poziomu hałasu przy wyższych prędkościach. To efekt licznych zabiegów optymalizacyjnych przeprowadzonych w tunelu aeroakustycznym w Sindelfingen. Obejmują one nisko poprowadzone załamanie słupka A i odpowiednią jego geometrię oraz zoptymalizowany aerodynamicznie kształt obudowy bocznych lusterek. Przepływ powietrza pod samochodem poprawiają rozległe osłony podwozia, dodatkowe osłony w centralnej części tylnej osi, a nawet zoptymalizowany aerodynamicznie tylny tłumik połączony z dyfuzorem. Starannie wyprofilowany spojler dachowy i tylne światła oraz subtelne spojlery boczne zapewniają odpowiedni przepływ powietrza w obszarze tylnego pasa. Rezultatem tych zabiegów jest obniżenie współczynnika oporu powierza z 0,29 do 0,28.

Bezpieczeństwo przede wszystkim: autonomiczne hamowanie i ostrzeganie przed sennością

Bezpieczeństwo ma w Mercedes-Benz najwyższy priorytet. GLA jest standardowo wyposażony w układ Active Brake Assist, ostrzegający kierowcę o zbyt małym dystansie od poprzedzającego pojazdu. Jeśli to nie wystarczy, inicjuje on odpowiednie do sytuacji autonomiczne hamowanie, pozwalające uniknąć kolizji lub zminimalizować jej skutki. GLA seryjnie oferuje również system ATTENTION ASSIST, który w oparciu o styl jazdy wykrywa objawy zmęczenia kierowcy i ostrzega go przed groźbą tzw. mikrosnu.

Większy komfort w bagażniku

Jako jedyny model w segmencie nowy GLA oferuje bezdotykowe otwieranie pokrywy bagażnika HANDS-FREE ACCESS – można ją otworzyć ruchem stopy pod zderzakiem. Procedurze towarzyszy sygnał dźwiękowy, a jeśli klapa napotka przeszkodę, zostaje ona przerwana. W połączeniu z pakietem schowków podłogę bagażnika można zamknąć na klucz.

Nowy Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC

Mercedes-AMG z pełną mocą kontynuuje swoją inicjatywę produktową i udoskonala model GLA 45 4MATIC – zarówno od strony optycznej, jak i technicznej. Skrupulatne zabiegi aerodynamiczne, takie jak przestylizowanie przedniego zderzaka oraz spojlera dachowego, pozwoliły w dalszym stopniu zwiększyć dynamikę i stabilność jazdy, a jednocześnie zmniejszyć współczynnik oporu powietrza – i to mimo sportowej konfiguracji rozkładu siły nośnej. Wartość 0,33 to mniej niż w przypadku poprzednika.

Charakterystyczną cechą nowego Mercedesa-AMG GLA 45 4MATIC są mocniej podkreślone kontury przedniego pasa. Zderzak ma jeszcze bardziej dynamiczny kształt, pojawiły się nowe wkłady wlotów powietrza, przedni spojler zyskał srebrną listwę ozdobną, a prowadnice powietrza pokrywa błyszczący czarny lakier. Te ostatnie jeszcze skuteczniej doprowadzają powietrze do chłodnic. Niektóre elementy dostępne wcześniej jako opcje, np. reflektory LED High Performance, należą teraz do wyposażenia standardowego. Podwójne ostrze osłony chłodnicy ma srebrny odcień, podobnie jak wkładki w bocznych panelach progowych. Na życzenie model oferowany jest z 20-calowymi obręczami z lekkich stopów w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru: matowoczarnym, z lśniącym rantem, albo grafitowym, z błyszczącym wykończeniem.

Uwagę przyciąga również tylny pas z nową nakładką w kształcie dyfuzora, elementami ozdobnymi w kolorze srebrnego chromu i nowym spojlerem dachowym, zaprojektowanym z myślą o zapewnieniu jeszcze lepszej dynamiki jazdy.

Ekskluzywne dodatki w kabinie

Równocześnie zmodernizowano kabinę GLA 45 4MATIC. W standardzie deskę rozdzielczą pokrywa sztuczna skóra ARTICO z efektownymi, czerwonymi przeszyciami. Dominuje tu szeroki na cały kokpit panel ozdobny z matowym oznaczeniem AMG, oferowany w tonacji czarno-czerwonej (standard) lub czarno-srebrnej (w połączeniu z pakietem Exclusive). Kluczyk pojazdu oraz dźwignię zmiany biegów E-Select seryjnie zdobi teraz emblemat AMG.

Nowe wzornictwo zyskał panel zegarów z prędkościomierzem skalowanym co 30 km/h, nowymi wskazówkami z czarnym mocowaniem oraz chromowaną ramką wokół wskaźnika skrzyni biegów.

Kolejne opcje z zakresu komfortu i dynamiki

Na liście wyposażenia dodatkowego debiutuje bezkluczykowy dostęp Handsfree Access oraz kamera 360 stopni, która ułatwia parkowanie i manewrowanie z pomocą zestawu czterech kamer. Na centralnym ekranie multimediów system wyświetla realistyczny widok otoczenia pojazdu ze wszystkich stron lub z lotu ptaka – w ten sposób kierowca może dostrzec nawet wyjątkowo niskie przeszkody.

W połączeniu z opcjonalnym pakietem AMG DYNAMIC PLUS dostępna jest mechaniczna blokada przedniego dyferencjału. Pakiet ten obejmuje również sportowe zawieszenie AMG RIDE CONTROL, sportową kierownicę oraz dodatkowy tryb jazdy RACE.

Ekstremalnie spontaniczny 2-litrowy silnik turbo

Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC należy do najmocniejszych aut w segmencie – osiąga moc 280 kW (381 KM) i 475 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 4,4 s. Jego ekstremalnie spontaniczny 4-cylindrowy silnik turbo o pojemności 2 litrów łączy znakomite osiągi z wzorową efektywnością: moc 141 kW (191 KM) z 1 l pojemności to światowy rekord wśród seryjnych jednostek o 4 cylindrach i wartość zarezerwowana dla rasowych samochodów supersportowych.

Jedną z zaawansowanych technologii 4-cylindrowego silnika turbo jest bezpośredni natryskowy wtrysk paliwa. Piezoelektryczne wtryskiwacze umieszczone centralnie w komorach spalania podają paliwo pod ciśnieniem do 200 barów. Połączenie wielofazowego wtrysku i wieloiskrowego zapłonu pozwala obniżyć zużycie paliwa i znacznie zwiększyć wydajność termodynamiczną – a co za tym idzie, zmniejszyć ilość emitowanych spalin. Turbosprężarka twin scroll i maksymalna przepustowość układu wydechowego sprzyjają szybkiemu narastaniu ciśnienia doładowania, a więc i spontanicznemu nabieraniu obrotów.

Na drodze 2-litrowy silnik turbo AMG imponuje wyjątkowo szybkimi reakcjami na gaz, wysokim momentem obrotowym, fantastyczną elastycznością i emocjonującą ścieżką dźwiękową. W układzie wydechowym standardowo montowane są automatycznie sterowane klapy, pozwalające modyfikować odgłos wydechu zależnie od aktualnie wybranego trybu jazdy AMG DYNAMIC SELECT.

Opcjonalny sportowy układ wydechowy AMG z wkładem tłumika o zmodyfikowanej strukturze zapewnia jeszcze bardziej fascynujący dźwięk, regulowany poprzez wybór programu jazdy lub osobnym przyciskiem.

Krótsze przełożenia: 7-biegowa sportowa przekładnia AMG SPEEDSHIFT DCT

Za dynamiczne przekazywanie siły napędowej do kół odpowiada 7-biegowa sportowa skrzynia AMG SPEEDSHIFT DCT. Dzięki skróceniu przełożeń od trzeciego do siódmego kierowca w jeszcze bardziej emocjonujący sposób doświadcza przyspieszeń we wszystkich zakresach prędkości. Takie zestrojenie w połączeniu ze zoptymalizowanymi reakcjami i czasem zmiany biegów zapewnia płynniejsze przenoszenie momentu obrotowego przy załączaniu kolejnych przełożeń.

Najlepsza przyczepność w standardzie: napęd na obie osie AMG Performance 4MATIC

Dla zapewnienia optymalnej trakcji nawet na śliskich nawierzchniach GLA 45 4MATIC standardowo wyposażono w sportowy napęd na obie osie AMG Performance 4MATIC. Rozkład momentu obrotowego jest płynnie regulowany między przednią a tylną osią. Taka konfiguracja zapewnia optymalną dynamikę, efektywność i trakcję – niezależnie od warunków. Zintegrowane z tylnym dyferencjałem sprzęgło wielotarczowe ze specjalnym sterowaniem AMG w mgnieniu oka przenosi siłę napędową do tylnych kół, gdy tylko przednie zaczynają tracić przyczepność. Rozdział momentu waha się od 100:0 do 50:50 (przód:tył). Kompaktowy SUV AMG należy do czołówki również pod względem zużycia paliwa – na każde 100 km potrzebuje średnio 7,4 l benzyny.

Dane techniczne w skrócie:
Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC
Silnik  2-litrowy, 4-cylindrowy, rzędowy, z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem
Pojemność  1991 ccm
Moc maks.  280 kW (381 KM) przy 6000 obr./min
Maks. moment obr.  475 Nm przy 2250-5000 obr./min
Układ napędowy  Napęd na obie osie AMG Performance 4MATIC ze zmiennym rozkładem momentu obrotowego
Przekładnia  Sportowa przekładnia 7-biegowa AMG SPEEDSHIFT DCT
Zużycie paliwa w mieście/poza miastem/średnie  

9,6/6,1/7,4 l/100 km
Średnia emisja CO2  172 g/km
Klasa efektywności  D
Masa własna (DIN/EC)  1510 kg* / 1585 kg**
Przyspieszenie 0–100 km/h  4,4 s
Prędkość maksymalna  250 km/h***

*masa własna zgodnie z DIN, bez kierowcy; **masa własna zgodnie z EC, z kierowcą (75 kg); ***ograniczona elektronicznie, z Pakietem Kierowcy AMG – 270 km/h

Specjalna seria Yellow Night Edition – dla uczczenia sukcesu kompaktowych Mercedesów-AMG

Dzięki modelom A 45 4MATIC, CLA 45 4MATIC, CLA 45 4MATIC Shooting Brake oraz GLA 45 4MATIC marka Mercedes-AMG przyciągnęła nowe grupy klientów i wzmocniła swoją pozycję rynkową. Aby uczcić sukces kompaktowych bestsellerów, każdy z nich trafia do sprzedaży w ekskluzywnej edycji Yellow Night Edition z bogatym wyposażeniem i unikalną stylizacją.

Specjalne modele są lakierowane wyłącznie na jeden z dwóch odcieni lakieru (nocną lub kosmiczną czerń) i wyróżniają się nietypową kombinacją matowoszarych i żółtych akcentów. Kontrastowy efekt podkreślają lekkie, matowoczarne obręcze kół z żółtymi rantami oraz czarna listwa osłony chłodnicy AMG.

Żółtych akcentów nie zabrakło także w kabinie. Można je dostrzec m.in. na sportowych fotelach AMG obszytych mieszanką sztucznej skóry ARTICO i mikrofibry DINAMICA, desce rozdzielczej, tylnej kanapie, sportowej kierownicy AMG z wstawkami z mikrofibry DINAMICA oraz na podłokietnikach. Wyróżnikiem specjalnej serii są również grafitowe osłony progów z podświetlanym na żółto logo AMG, obszyte żółtą lamówką dywaniki oraz żółte oprawki otworów wentylacyjnych.

Szeroki zakres standardowego wyposażenia edycji Yellow Night Edition obejmuje pakiet aerodynamiczny AMG, pakiet Night, pakiety wizualny i oświetleniowy, sportowe fotele z funkcją pamięci oraz sportową kierownicę pokrytą czarną skórą nappa i mikrofibrą DINAMICA, z żółtym pierścieniem na godzinie 12, srebrnymi wstawkami z napisem „AMG Edition” oraz żółtymi przeszyciami. Dodatkowo nabywca może zamówić pakiet AMG DYNAMIC PLUS, a także wzbogacić swój samochód o inne opcje.

Informacja za: naszaWielkopolska.pl

 

fot. naszaWielkopolska.pl


Komentarze

Podobne informacje

 Ważne inwestycje drogowe w woj. podkarpackim zatwierdzone przez MIB

Ważne inwestycje drogowe w woj. podkarpackim zatwierdzone przez MIB

2017-06-22 15:02:07

Poprawa warunków i bezpieczeństwa ruchu drogowego na dojazdach do drogowego przejścia granicznego Korczowa wraz z systemem wspomagającym zarządzanie ruchem i rozbudowa dk nr 28 na odc. Siepietnica – Trzcinica – to kolejne istotne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego, których programy inwestycyjne uzgodnił 22 czerwca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.


Motocyklem przez Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych

Motocyklem przez Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych

2017-06-16 14:11:40

Podróż rozpocznie się w ekscytującym Los Angeles w Kalifornii i przebiegać będzie przez kilka z najsłynniejszych amerykańskich Parków Narodowych oraz innych wyjątkowych atrakcji USA. Odwiedzisz miasto grzechu - Las Vegas, stworzoną przez człowieka Zaporę Hoovera, przemkniesz po światowej sławy Route 66, przejedziesz przez piękne Red Rocks w Arizonie, po czym dotrzesz do zapierającego dech w piersiach Wielkiego Kanionu. Następny na liście, przed powrotem do Las Vegas i Los Angeles będzie Park Narodowy Zion, gdzie zrelaksujesz się na łonie natury.


Policja i Yanosik edukują kierowców. Rusza akcja „Łapki na kierownicę”

Policja i Yanosik edukują kierowców. Rusza akcja „Łapki na kierownicę”

2017-06-14 21:06:02

Sześciokrotnie większe ryzyko wypadku, pokonanie odległości dwóch boisk piłkarskich bez kontroli kierowcy czy nawet utrata prawa jazdy – prowadzenie auta z telefonem w ręku może rodzić wiele niebezpieczeństw. W związku z tym Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Yanosik oraz YU!, postanowili połączyć siły i przeprowadzić na terenie całej Polski akcję edukacyjną „Łapki na kierownicę”. Jakie są założenia tej współpracy?


Kujawsko-pomorscy policjanci doskonalili technikę jazdy samochodem

Kujawsko-pomorscy policjanci doskonalili technikę jazdy samochodem

2017-06-08 18:16:46

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy kolejny już raz zorganizowali warsztaty szkoleniowe z zakresu doskonalenia techniki jazdy samochodem. W szkoleniu uczestniczyli funkcjonariusze z ruchu drogowego z jednostek Policji naszego województwa, którzy na co dzień pełnią służbę na drogach.


[VIDEO] Opony ze sztuczną inteligencją mogą się stać hitem na polskich drogach

[VIDEO] Opony ze sztuczną inteligencją mogą się stać hitem na polskich drogach

2017-06-07 22:40:13

Obok Belgów Polacy są jednym z najbardziej otwartych na nowe technologie narodów w dziedzinie motoryzacji. Są wymagający i najlepiej wyedukowani. Stawiają na nowoczesne rozwiązania z elementami sztucznej inteligencji, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy i znaczne oszczędności w eksploatacji auta. To wymusza zmiany także na producentach opon – nowoczesne opony będą w stanie same przystosować się do warunków panujących na drodze i komunikować się z otoczeniem.


Prawie połowa Polaków chce w przyszłości jeździć samochodami elektrycznymi lub hybrydowymi

Prawie połowa Polaków chce w przyszłości jeździć samochodami elektrycznymi lub hybrydowymi

2017-05-31 14:13:29

Najbardziej pożądaną cechą samochodu przyszłości dla aż 40% polskich kierowców jest napęd alternatywny – wynika z badania „AUTOwybory Polaków” zrealizowanego przez instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems S.A. Jednak aż 79% przedstawicieli branży motoryzacyjnej uważa, że w ciągu najbliższych 5 lat nie ma możliwości, aby pojazdy z tradycyjnym napędem zostały wyparte przez samochody elektryczne czy hybrydowe.


[VIDEO] 30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. Manipulacje dotyczą co 3 ciężarówki!

[VIDEO] 30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. Manipulacje dotyczą co 3 ciężarówki!

2017-05-25 12:51:50

30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. To oznacza, że w co trzecim pojeździe dochodzi do oszustw dotyczących rejestrowania czasu pracy oraz odpoczynku. Kierowcy najczęściej stosują tzw. jazdę bez obowiązkowej karty, nielegalne używanie kart innych pracowników czy też korzystają z magnesu, który zakłóca działanie impulsatora tachografu.


Podwyżki w Toyocie!

Podwyżki w Toyocie!

2017-05-17 14:32:49

Podpisano porozumienie pomiędzy organizacjami związkowymi funkcjonującymi w TMMP a zarządem kończące negocjacje płacowe które trwały od stycznia tego roku. Pracownicy Toyoty w Jelczu Laskowicach i Wałbrzychu otrzymają znaczące podwyżki.


Transport międzynarodowy w Debacie TVP Info z udziałem Solidarności

Transport międzynarodowy w Debacie TVP Info z udziałem Solidarności

2017-05-11 14:34:46

Polscy kierowcy nie mogą odbierać wypoczynku w kabinach, mieć minimalnej pensji uzupełnianej jedynie dietami i ryczałtami. Pracują de facto za granicą, więc powinni mieć zagraniczne zarobki. Nie można ich porównywać np. do nauczycieli pracujących w Polsce – mówił w sobotniej Debacie TVP Info Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ “Solidarność”.


Warszawa: Wraków na ulicach coraz mniej

Warszawa: Wraków na ulicach coraz mniej

2017-05-09 07:45:25

Przeszkadzają, straszą, stanowią zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Nie w zaroślach czy na bocznych ulicach, ale są porzucane nawet w centrum miasta. Straż Miejska lokalizuje i zleca usunięcie nieużytkowanych aut, o których właściciele najwyraźniej zapomnieli.