Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Szakale zamieszkały na Pomorzu


Szakale zamieszkały na Pomorzu

Do pracowników pomorskiego Nadleśnictwa Kwidzyn kilka dni temu dotarła informacja, że na terenie jednego z leśnictw widziano „dziwnego lisa” lub „małego wilka".

 

Martwe zwierzę zauważono na poboczu jednej z lokalnych dróg. Po otrzymaniu zgłoszenia pojechał tam  Andrzej Bołkowski, pracownik nadleśnictwa. Leśnik stwierdził, że zwierzak nie jest ani „dziwnym lisem” czy też „małym wilkiem”, tylko szakalem. Cechą charakterystyczną tego gatunku są zrośnięte opuszki środkowych palców przednich łap. Zwierzę było martwe i nosiło ślady walki.

Nadleśnictwo o znalezionym szakalu poinformowało RDLP w Gdańsku i RDOŚ oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Informacja została również przesłana do Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Pracownicy IBS  na podstawie zdjęć stwierdzili, że jest to szakal złocisty, choć należało jeszcze potwierdzić tę informację. Z prośbą o próbki tkanki i sierści odezwały się również inne instytucje: Uniwersytet Warszawski, Wydział Genetyki i Biotechnologii oraz Stowarzyszenie dla natury „Wilk".

Po kilku dniach białowieski IBS potwierdził, że to na pewno szakal złocisty.

Znalezione zwierzę było 3-4 letnim samcem, o wadze ok. 14 kg. Według oceny pracowników Instytutu Badania Ssaków szakal był cały pogryziony, więc przypuszczalnie przed śmiercią stoczył walkę z innym drapieżnikiem. Na terenie, gdzie został znaleziony od pewnego czasu bytują wilki. Jak przypuszczają leśnicy, to one mogły pogryźć szakala złocistego.

Dalsze badania szkieletu (preparacja ze względu na stan rozkładu, nie będzie możliwa) pozwoli określić dietę drapieżnika i dostarczy informacji skąd przywędrował.

Informacje o szakalach złocistych na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pojawiały się już na początku 2016 r. Okazało się, że w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice, na terenie OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn, zaobserwowano sześć szakali. Wprawdzie nie udało się sfotografować  drapieżników, to obserwacje wielokrotnie się powtórzyły.

Szakal złocisty (Canis aureus) głównie zamieszkuje południową część Europy. Jego aktualny zasięg obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Poza stałym zasięgiem pojedyncze osobniki zaobserwowano także w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi.

Szakal ma złote, krótkie, szorstkie futro, którego zakres barwy jest pomiędzy złotym a jasnożółtym kolorem, przechodzącym w kolor brązowy na końcach kończyn. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i regionu zamieszkania.

 

Informacja za: lasy.gov.pl

 

fot. Photocech/ Shutterstock.com


Komentarze

Podobne informacje

Echa leśne: Włochate grubaski

Echa leśne: Włochate grubaski

2017-04-19 16:51:44

Wiosna to czas pobudki, także tych mniejszych zwierząt. O małych, ale bardzo pożytecznych i pracowitych trzmielach można przeczytać w „Echach Leśnych”.


[VIDEO] Żubry dziczeją powoli

[VIDEO] Żubry dziczeją powoli

2017-04-12 12:03:41

Wypuszczona niedawno na wolność dziesiątka żubrów tworzących stado „Górny San II” w Nadleśnictwie Stuposiany jest monitorowana przy pomocy telemetrii i dość często widywana przez leśników.


Biały symbol młodości i życia

Biały symbol młodości i życia

2017-04-06 12:50:13

Brzoza to powszechnie występujące, nie tylko w lesie drzewo. Od wieków jest ceniono ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze.


Obcy w lesie nie jest rzadkością

Obcy w lesie nie jest rzadkością

2017-03-31 17:53:24

Coraz częściej leśnicy odnotowują pojawienie się w lesie obcych gatunków. Kilka dni temu leśniczy z Nadleśnictwa Złotów (RDLP w Pile) znalazł martwego szopa pracza.


Arystokrata na mokradłach

Arystokrata na mokradłach

2017-03-28 08:58:57

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody, ale i nadchodzącej jesieni. Żuraw to jeden z nielicznych ptaków, który uosabia wiele wspaniałych cech.


[VIDEO] Nowatorski projekt ochrony rybołowa

[VIDEO] Nowatorski projekt ochrony rybołowa

2017-03-23 23:17:45

Właśnie rusza czteroletni projekt ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000. Jest to wspólne działanie Lasów Państwowych oraz Komitetu Ochrony Orłów.


[VIDEO] W ptasiej, prywatnej szkole latania. Jak mama motywuje do latania?!

[VIDEO] W ptasiej, prywatnej szkole latania. Jak mama motywuje do latania?!

2017-03-16 12:32:25

Kończy się zima. Wiosna nadciąga dużymi krokami. Przełom tych dwóch pór roku to czas, kiedy pisklęta, ale już takie odchowane, zaczynają naukę latania.


Pracowite bobry w akcji

Pracowite bobry w akcji

2017-03-08 12:31:57

Leśnicy z leśnictwa Wolski Bór, w Nadleśnictwie Kraśnik kilka dni temu zauważyli, że z części lasu zniknęły młode dęby.Okazało się, że w sprawę są zamieszane bobry. To właśnie te gryzonie ścięły prawie 50 młodych, bo zaledwie 25-letnich dębów.


[VIDEO] Spacer z dzikami

[VIDEO] Spacer z dzikami

2017-03-02 10:17:17

O spotkanie z dzikami nie jest szczególnie trudno. Przekonał się o tym leśniczy z Orłowa, które znajduje się na terenie RDLP w Lublinie.


Mniej znany kuzyn kruka

Mniej znany kuzyn kruka

2017-02-16 15:54:26

Gawron nie ma łatwego życia, cały czas pozostaje w cieniu swojego kuzyna – kruka. Szkoda, ponieważ jest to ptak równie ciekawy i sprytny, jak kruk.